Zabawa w podróżponiedziałek 18.03.2013

 

„Proszę wsiadać, drzwi zamykać, pociąg rusza w daleki świat…”

 

Lata 70-te i moje pierwsze marzenia o dalekich podróżach. Czarna, winylowa płyta, adapter Bambino, i fantastyczne słuchowisko „Zabawa w podróż”. Bajka Jana Brzechwy o dwóch berbeciach – Jacku i Wacku, którzy z Warszawy wyruszyli w podróż do Krakowa, potem samolotem polecieli do Gdyni, gdzie wsiedli na…

 

Ups, toż to prawie spoiler. Nie, nie zdradzę suspensu – sami możecie się przekonać, jak potoczyły się przygody Jacka i Wacka. Słuchowisko „Zabawa w podróż” jest dostępne nie tylko na winylowych płytach w takich jak na pierwszym zdjęciu okładkach. Wydane zostało również w nieocenionej serii „Bajki-Grajki” (z numerem 24) na płytach CD, można je też kupić w formacie MP3. Czy warto?

 

Bardzo! Piękny tekst Jana Brzechwy z muzyką Mieczysława Janicza to klasyka Polskich Nagrań.

 

Słuchowisko z 1969 roku nic a nic się nie zestarzało. No, może trochę zmieniły się realia. Dziś chłopców nie szukałaby milicja. Ale piękne piosenki, świetne, wpadające w ucho dialogi, cudowni aktorzy odgrywający swoje role przemawiają do dziecięcej wyobraźni tak samo, jak przed laty.

zabawa1

„Zabawa w podróż” towarzyszy nam już drugi rok. I jest jednym z ulubionych słuchowisk, co przejawia się tym, że M. spore fragmenty zna na pamięć. Spore, to znaczy – wszystkie piosenki i kilka całkiem długich dialogów. To świetne ćwiczenie pamięci.

 

„Zabawa w podróż” była pierwszym podkładem dla amatorskiego teatrzyku, w którym występowały (oprócz nas) figurki i pojazdy Lego Duplo, a w rolę wawelskiego smoka wcielał się spory dinozaur. M. reżyserował, tworzył scenografię, grał i oklaskiwał moje kwestie (swoje zresztą też).

 

Będąc dzieckiem, zazdrościłam Jackowi i Wackowi podróży. W latach siedemdziesiątych każdy wyjazd – nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania – był wydarzeniem (zwłaszcza, że nie mieliśmy samochodu). Dziś podróże dla M. nie są marzeniami, tylko codziennością. Podróżujemy do rodziny, do znajomych, na wakacje dalsze i bliższe. Ale, słuchając wspólnie „Zabawy w podróż” ruszamy – razem – w tę szczególną podróż szlakiem marzeń i dobrej zabawy. Spróbujcie, naprawdę działa!

Dodaj komentarz

Imię (wymagane):

E-mail (opcjonalnie):

Treść (wymagane):